OBVESTILO!

V  našem vrtcu (OE Krašnja, skupina LUNICE) se je pojavil primer bolezni rok, nog in ust.

Da bi lažje prepoznali bolezen, vam prilagamo opis bolezni.

• POVZROČITELJ: enterovirusi

• INKUBACIJA oz. čas od okužbe do pojava bolezni: 4 do 6 dni.

• NAČIN PRENOSA:Okužba se prenaša predvsem direktno preko sline, nosnih izločkov, blata ali indirektno preko okuženih predmetov in površin.

• ZNAMENJA: Običajni znaki in simptomi sicer zelo kužnega obolenja so vročina, bolečine v žrelu in kožni izpuščaji. Izpuščaj se pojavlja običajno na dlaneh, podplatih in na področju zadnjice. Boleče mehurčke najdemo v ustni votlini, še posebej na jeziku in na mehkem nebu ustne votline. Vročina traja od štiri do pet dni. Vročina, izpuščaj in razjede običajno spontano izginejo v enem tednu.

• ZDRAVLJENJE: Zdravljenje je simptomatsko, s preparati za blaženje bolečega žrela in zniževanjem povišane telesne temperature. Antibiotiki niso zdravila za zdravljenje virusnih okužb.

• VKLJUČITEV OTROKA V VRTEC: Otroci, ki imajo bolezni rok, nog in ust, naj ostanejo doma. V vrtec se lahko vrnejo, ko nimajo več vročine in so mehurčki suhi.

Nuša Marinc, vodja prehrane in ZHR