PODANČICE (GLISTE)

INFORMACIJA ZA STARŠE

KAJ SO PODANČICE?

Podančice (Enterobius vermicularis) so majhne, približno en centimeter velike gliste, belkaste barve, ki živijo v prebavilih človeka. So najpogostejše povzročiteljice okužb, predvsem pri otrocih, ki obiskujejo vrtec ali šolo.

Najpogostejši znak okužbe je močan srbež okoli zadnjika, zlasti ponoči. Do srbečice pride, ker oplojena samica leže in odlaga jajčeca v kožne gube okrog zadnjika.

Človek se okuži, ko zaužije jajčeca podančice (gliste). Oseba s podančico si ob praskanju zadnjika jajčeca zanese pod nohte, na roke, v svoje okolje. Od tod se prenašajo v hrano, na druge predmete, pohištvo. Jajčeca so tudi domačem okolju – v hišnem prahu, prenašajo jih hišni ljubljenčki na dlaki, vendar se ne okužijo. Izven gostitelja ostanejo jajčeca kužna do treh tednov. Ustreza jim vlažno okolje. Temperatura nad 55°C jih uniči.

ZNAKI IN SIMPTOMI OKUŽBE:

Večina okuženih nima znakov okužbe. Najpogostejši znak okužbe je močan srbež okoli zadnjika, zlasti ponoči, posledica je lahko nemirno spanje. Okuženi imajo lahko tudi bolečine v trebuhu, slabost in bruhanje.

ALI NAJ OBIŠČEMO ZDRAVNIKA

Kadar se pojavi močan srbež okrog anusa, posebno ponoči, svetujemo obisk pri zdravniku.

KAKO SE PREPRIČAMO, DA IMAMO PODANČICO

Odrasle podančice (8-13 mm velike, bele) lahko v okolici zadnjika vidimo s prostim očesom.

NA KAKŠEN NAČIN ZDRAVIMO PODANČICO

Okužbo zdravimo  s protimikrobnimi zdravili, ki jih predpiše otrokov zdravnik.

Eno od zdravil predpiše zdravnik na »zeleni« recept«, ki nista prosto dostopna v prodaji.

Kljub zdravljenju se s podančico lahko ponovno okužimo. Vir okužbe so pogosto družinski člani, ki imajo podančico, pa so brez težav.

KAJ LAHKO ŠE STORIMO, DA PREPREČIMO OKUŽBO

• poskrbimo, da ima otrok nohte kratko postrižene.
  • pogosto umivanje rok z milom in vodo.
  • prhanje vsak dan (priporoča se jutranje prhanje)
  • dnevno menjamo spodnje perilo, pogosto pranje posteljnega perila, brisač.
  • izogibanje praskanja okrog anusa, med nogami.
  • zdravljenje oseb okuženih s podančico in družinskih članov.

KDAJ SE OTROK S PODANČICO LAHKO VKLJUČI V VRTEC:

Načeloma z vidika kužnosti pri glistavosti ni posebnih omejitev za vključitev otroka v vrtec/šolo.

Priporočljivo pa je, da se otrok, ki ima podančico, v kolektiv vrne po končanem prvem krogu zdravljenja.